ECU

ECU gets No. 6 seed in C-USA tourney

Posted May 18, 2014

East Carolina Logo

— Following its extra inning walk-off series win over UTSA, East Carolina will take aim for its first post-season league title since 2002 when it opens play as the No. 6 seed at the 2014 Conference USA Baseball Championships. The five-day event will start Wednesday, May 21 and run through Sunday, May 25 at Pete Taylor Park in Hattiesburg, Miss.

The Pirates (32-24), who are 19-20 all-time in C-USA post-season action, will open the championships against host and No. 3 seed Southern Miss (32-23) on Wednesday, May 21 at 8:30 p.m. (ET). The two teams met in Hattiesburg just two weeks ago, with the Golden Eagles taking the final two games of the series after the Pirates grabbed the opener in 15 innings. This will mark the fifth time in six years that the two clubs squared off in the C-USA Championship.

For the eighth time in their nine years as a member of Conference USA, Rice has won at least a share of the league's regular season crown, taking its sixth outright title to earn the No. 1 seed. For Rice (37-17), it marks the 19th consecutive season that the Owls have won a conference regular season or tournament championship, dating back to 1995, the final year of the Southwest Conference.

The tournament will begin at 10 a.m. Wednesday when No. 5 seed Old Dominion (33-21) faces No. 4 seed Middle Tennessee (30-25). The Blue Raiders won two-of-three from the Monarchs in Murfreesboro, Tenn., in late April, giving them the edge in the tiebreaker between the schools.

Top-seeded Rice will open up against No. 8 seed FIU (36-18) at 1:30 p.m. The Owls swept a three-game series from the Panthers in Miami in March. Rice owns a 23-7 all-time record in the C-USA Championship.

UAB (35-19) is the No. 2 seed, its lowest seed in 19 years as a member of C-USA, and the Blazers will play the 5 p.m. game against No. 7 seed UTSA (32-24). UAB, which won the tournament in 2012, did not meet UTSA during the regular season.

The Championship will feature the top eight teams in regular-season league play and the format returns to two double-elimination brackets, with a single-elimination championship game. This year's tournament marks the first time in league history that all eight participating teams have won 30 or more games.

Game Schedule

Wednesday, May 21

Game 1 – (5) Old Dominion vs. (4) Middle Tennessee at 10 a.m.
Game 2 – (8) FIU vs. (1) Rice at 1: 30 p.m.
Game 3 – (7) UTSA vs. (2) UAB at 5 p.m.
Game 4 – (6) East Carolina vs. (3) Southern Miss at 8:30 p.m.

Thursday, May 22
Game 5 – Loser Game 1 vs. Loser Game 2 at 10 a.m.
Game 6 – Loser Game 3 vs. Loser Game 4 at 1:30 p.m.
Game 7 – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 at 3 p.m.
Game 8 – Winner Game 3 vs. Winner Game 4 at 8:30 p.m.

Friday, May 23
Game 9 – Winner Game 5 vs. Winner game 6 at 4 p.m.
Game 10 – Loser Game 7 vs. Loser game 8 at 7:30 p.m.

Saturday, May 24
Game 11 – Winner Game 7 vs. Winner game 9 at 10 a.m.
Game 12 – Winner Game 8 vs. Winner game 10 at 1:30 p.m.
Game 13 – Same teams as Game 11 at 5 p.m. (if necessary)
Game 14 – Same teams as Game 12 at 8:30 p.m. (if necessary)


Sunday, May 25 (televised by CBS Sports Network)
Championship Game at 2 p.m.

Comments

Please with your WRAL.com account to comment on this story. You also will need a Facebook account to comment.

Oldest First
View all
  • Premier League Soccer: Crystal Palace vs. Burnley

    Saturday at 12:30 pm on WRAL-TV

  • NHL Playoffs: New York Rangers @ Ottawa

    Saturday at 3:00 pm on WRAL-TV

  • NHL Playoffs: Pittsburgh @ Washington

    Saturday at 8:00 pm on WRAL-TV

  • Premier League Soccer: Swansea vs. Everton

    Saturday, May. 6 at 12:30 pm on WRAL-TV

  • Horse Racing: Kentucky Derby

    Saturday, May. 6 at 2:30 pm on WRAL-TV

  • NFL Draft Coverage

    Tomorrow at 7:00 pm on 99.9 The Fan

  • NFL Draft Coverage

    Friday at 7:00 pm on 99.9 The Fan

  • NHL Hockey Playoffs

    Saturday at 3:00 pm on 99.9 The Fan

NHL Scoreboard
Wednesday, Apr 26
Nashville 5:00 PT6:00 MT7:00 CT8:00 ET0:00 GMT8:00 5:00 MST7:00 EST4:00 UAE (+1)20:00 ETNaN:� BRT
Preview
St. Louis 
Edmonton 7:30 PT8:30 MT9:30 CT10:30 ET2:30 GMT10:30 7:30 MST9:30 EST6:30 UAE (+1)22:30 ETNaN:� BRT
Preview
Anaheim 
Minor League Baseball
International League
Syracuse 7:35 PT8:35 MT9:35 CT10:35 ET3:35 GMT
Durham 
Gwinnett 10:35 PT11:35 MT12:35 CT1:35 ET6:35 GMT
Rochester 
Buffalo 2:05 PT3:05 MT4:05 CT5:05 ET10:05 GMT
Norfolk 
Indianapolis 3:05 PT4:05 MT5:05 CT6:05 ET11:05 GMT
Pawtucket 
Louisville 3:35 PT4:35 MT5:35 CT6:35 ET11:35 GMT
Scranton/Wilkes-Barre 
Charlotte 3:35 PT4:35 MT5:35 CT6:35 ET11:35 GMT
Toledo 
Lehigh Valley 3:35 PT4:35 MT5:35 CT6:35 ET11:35 GMT
Columbus 
Norfolk 4:35 PT5:35 MT6:35 CT7:35 ET12:35 GMT
Buffalo 
LOTTE Champ (LPGA)
PosNameScoreThru
1C. Kerr-20F
2tI. Chun-17F
2tS. Jang-17F
2tL. Ko-17F
5A. Sharp-16F
6S. Ryu-15F
7tA. Jutanugarn-14F
7tS. Lewis-14F
9tC. Clanton-13F
9tD. Kang-13F
View Full Leaderboard
 
Shenzhen Intl (EURO)
PosNameScoreThru
1B. Wiesberger - z-16F
2T. Fleetwood - y-16F
3tG. Bourdy-15F
3tR. Fisher-15F
5tD. Frittelli-14F
5tD. Lipsky-14F
5tF. Zanotti-14F
8tT. Jaidee-13F
8tA. Levy-13F
8tT. Olesen-13F
View Full Leaderboard
z = Won in Playoff   y = Lost in Playoff
 
ATP Scoreboard
Tuesday, Apr. 25
Barcelona Open (ATP)
First Round
N. Basilashvi6 6    
T. Daniel3 1    
D. Brown5 6 2   
B. Tomic7 4 6   
J. Struff7 6    
P. Herbert5 3    
K. Khachanov6 6    
T. Bellucci3 4    
D. Istomin4 4    
H. Chung6 6    
R. Olivo1 1    
R. Dutra Silv6 6    
H. Zeballos6 6    
S. Giraldo2 3    
Second Round
(4) D. Thiem6 6    
K. Edmund1 4    
(8) A. Zverev77 4 6   
N. Almagro64 6 4   
(9) R. Gasquet6 3 63   
Y. Sugita4 6 77   
(13) D. Ferrer3 4    
K. Anderson6 6    
(7) P. Carreno Bu6 6    
A. Seppi4 2    
(17) B. Paire6 78    
M. Granollers3 66    
(14) M. Zverev4 4    
D. Evans6 6    
 
Hungarian Open (ATP)
First Round
A. Bedene7 6    
M. Copil5 2    
(5) G. Simon4 1    
B. Fratangelo6 6    
F. Mayer4 0    
S. Stakhovsky6 3    
(8) D. Schwartzma1 3    
R. Haase6 6    
B. Coric64 4    
J. Vesely77 6    
M. Youzhny2 2    
M. Fucsovics6 6    
R. Harrison66 3    
A. Kuznetsov78 6    
 
WTA Scoreboard
Tuesday, Apr. 25
Istanbul Cup (WTA)
First Round
(7) T. Pironkova2 4    
B. Eraydin6 6    
(5) S. Cirstea6 6    
F. Ferro3 1    
(3) I. Begu1 6 7   
T. Maria6 1 5   
K. Kucova0 0    
K. Flipkens6 1    
(4) E. Bouchard0 4    
J. Cepelova6 6    
K. Chang1 3    
A. Kalinskaya6 6    
S. Sorribes T6 7    
I. Soylu3 5    
S. Errani6 6    
S. Hsieh0 1    
 
Porsche Tennis Grand Prix (WTA)
First Round
B. Strycova6 6    
J. Brady2 2    
A. Konjuh65 4    
A. Kontaveit77 6    
A. Sevastova6 4 6   
S. Stosur1 6 3   
(8) S. Kuznetsova6 5 6   
K. Bertens3 7 3   
S. Zhang2 64    
L. Siegemund6 77    
(7) A. Radwanska2 4    
E. Makarova6 6